Cześć! 👋

Jeżeli czytasz ten tekst, to znaczy, że prawdopodobnie zainteresowało Cię nasze wydarzenie. A skoro udało już się nam zwrócić Twoją uwagę, czujemy się w obowiązku, by wyjaśnić Ci, o co w tym wszystkim chodzi! 🙂

Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej, to prawdopodobnie myślisz czasem o tym, co będziesz robić w przyszłości. Być może nieraz zastanawiasz się, jakie wybrać studia i co zrobić, by kiedyś znaleźć fajną pracę. A może masz już w głowie swój wymarzony zawód? Niezależnie od tego, czy podjąłeś/podjęłaś już swoją decyzję dotyczącą dalszego wykształcenia, czy też jest ona jeszcze przed Tobą – dobrze trafiłeś/-aś! Jesteśmy tutaj, by utwierdzić Cię w Twoim przekonaniu, rozwiać Twoje wątpliwości lub pomóc dokonać właściwego wyboru!

A może studia masz już dawno za sobą, a teraz spełniasz się zawodowo w roli nauczyciela? Wiemy, że pracując w szkole, czujesz się odpowiedzialny/-a za swoich podopiecznych i chciałbyś/chciałabyś nakierować ich na właściwe tory. To wydarzenie jest również dla Ciebie! Wierzymy, że z naszą pomocą uda Ci się doradzić swoim uczniom, jaka ścieżka edukacji będzie dla nich najlepsza.

Idea Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego UŁ powstała 4 lata temu. W marcu 2017 roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. W naszych gościnnych progach licealiści mogli wziąć udział w licznych wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych, porozmawiać ze studentami,  poznać infrastrukturę naszego Wydziału i uczestniczyć w tematycznych konkursach. W kolejnych latach impreza zyskiwała na popularności. Dość powiedzieć, że w 2019 roku odwiedziło nas 950 uczniów z 28 szkół z województwa łódzkiego. Zdarzało się tak, że w wydarzeniu brały udział również pojedyncze osoby z bardziej odległych miast, m.in. Torunia, Wrocławia, Wałbrzycha czy Konina.

Z archiwum: Dzień Otwarty 2019
Uroczyste otwarcie wydarzenia
Odwiedziło nas 950 uczniów z 28 szkół z województwa łódzkiego
Uczestnicy otrzymali materiały informacyjne...
...i wzięli udział w licznych konkursach
Tłumy przy stoiskach informacyjnych
Studenci anglistyki podczas Dnia Otwartego
Stoisko informacyjne kierunku twórcze pisanie
Stoisko AZS
Studenci produkcji teatralnej odpowiadali na wiele pytań
Stoisko filologii rosyjskiej
Było smacznie 🙂
Zajęcia w studiu radiowym
Warsztaty przygotowane przez filmoznawców
Dzień Otwarty to dobra okazja, by przekonać się, jak wyglądają zajęcia akademickie

Niestety, wybuch pandemii w 2020 roku nie pozwolił nam zorganizować czwartej edycji imprezy. Po roku przerwy postanowiliśmy jednak powrócić do tej idei, przygotowując wydarzenie w nowej formie – tak, by każdy z Was mógł czuć się komfortowo i bezpiecznie. Przenieśliśmy imprezę do przestrzeni internetowej, ale to nie znaczy, że będzie nudno.

Na początek mamy dobrą wiadomość – w tym roku nasze wydarzenie nie ograniczy się tylko do jednego dnia. Będziemy z Wami cały tydzień! Od 22 do 26 marca na tej stronie pojawiać się będą nowe materiały, które z pewnością przykują Waszą uwagę. Przygotowaliśmy kilkanaście tematycznych wykładów, które będziecie mogli wysłuchać podczas zdalnych zajęć w Waszych szkołach. A jeśli Wasi nauczyciele nie zdecydują się dołączyć do wydarzenia – nic straconego! Wykłady będą cały czas dostępne na naszej stronie, będziecie więc mogli je odtworzyć w dowolnej porze. Mamy nadzieję, że dzięki temu chociaż przez chwilę poczujecie się jak prawdziwi studenci!

Wykłady to jednak nie wszystko. Zapewne jesteście ciekawi, w jakich warunkach przyjdzie Wam studiować, jeśli zdecydujecie się na naukę na naszym Wydziale. Niestety, ze względu na panujące obostrzenia nie możemy wpuścić Was do budynku. Zaprosimy Was jednak na wirtualny spacer, podczas którego pokażemy najciekawsze miejsca w naszym gmachu. Studia –  telewizyjne i radiowe, sale do nauki języków obcych, dziekanat, sala kinowa. Brzmi interesująco? Zapewniamy Was, że to tylko kilka z wielu miejsc, które zaprezentujemy Wam podczas wspólnej wędrówki.

W ramach wirtualnych Dni Otwartych możecie też uzyskać wiele cennych informacji, które nie są dostępne w tradycyjnych informatorach. Zapraszamy do odwiedzenia zakładki „Poznaj nas lepiej”, w której znajdziecie specjalne materiały przygotowane przez naszych wykładowców i studentów – m.in. quizy wiedzy, nagrania filmowe i podcasty.

No dobrze, pewnie myślicie sobie, że to wszystko brzmi fajnie, ale jednocześnie zastanawiacie się, co można robić po studiach na Filologicznym i gdzie zdobyć zatrudnienie? O tym również pomyśleliśmy. Na potrzeby Dni Otwartych zapytaliśmy łódzkich pracodawców o szanse humanisty na rynku pracy oraz perspektywy zawodowe. Kto lepiej, jak nie oni, wyjaśni Wam, jakie szanse na zatrudnienie mają absolwenci naszych kierunków?

Mamy również świadomość, że w Waszej głowie może pojawić się sporo wątpliwości dotyczących studiowania. Skomplikowane zasady rekrutacji, programy studiów, siatki godzin… To wszystko może wydawać się trudne. Dlatego na platformie Microsoft Teams postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań online z naszymi wykładowcami. Dzięki temu będziecie mogli osobiście zadać nurtujące Was pytania. A jeśli nie możecie wziąć udział w spotkaniu, przygotowaliśmy prosty formularz, dzięki któremu zadacie pytanie studentom poszczególnych kierunków studiów.

To jak, będziecie z nami online w drugiej połowie marca? My już nie możemy się doczekać!

Zobacz też:
✍️ REJESTRACJA NA WYDARZENIE DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI
📄 LIST OTWARTY DO LICEALISTÓW